Co to je digital workspace

Digital workspace (česky digitální pracoviště) je virtuální alternativa klasického fyzického pracoviště. Zaměstnancům prakticky v jakémkoliv odvětví umožňuje pracovat na dálku odkudkoliv a kdykoliv chtějí, velmi často zvyšuje jejich produktivitu a zásadně mění zažitý pohled na pracoviště jako takové. V mnohých firmách také digitalizuje procesy a nahrazuje tužku a papír.

Díky digitálnímu pracovišti už lidé nemusejí denně dojíždět do práce nebo být fyzicky závislí na svém pracovišti, ale za pomocí informačních technologií pracují kdekoliv – doma v obýváku, na pláži na Bali nebo v terénu. Jsou díky tomu mobilnější, flexibilnější a obvykle i produktivnější.

S digitálním pracovištěm odpadá smysl vět „Až budu v práci, tak se na to podívám,“ nebo „Musím zajet na stavbu a zkontrolovat to.“ Prakticky cokoliv je možné vyřešit tady a teď. Zaměstnanci mají všechno, co potřebují k práci ve svém notebooku, tabletu, mobilním telefonu, čtečce čárových kódů nebo třeba v chytrých hodinkách.

Digitální pracoviště se ani zdaleka netýká jen lidí v kanceláři. Například řidič kamionu po vykládce zboží na druhém konci Evropy pošle přes mobilní aplikaci veškeré dokumenty k přepravě a další potřebné papíry nechá obratem elektronicky podepsat. Údržbář železničních výhybek nafotí a pošle přes mobilní aplikaci vadné výhybky, fotky ihned dojdou na příslušné úřady a pracovník okamžitě na místo vyšle opraváře. Zdravotní sestra má díky tabletu kompletní přehled o všech pacientech, diagnózách a stanovené léčbě, aniž by musela nahánět doktory nebo nahlížet do zdravotních karet. A takto by šlo pokračovat…

Vytvoření digitálního pracoviště je možné zejména díky

  • virtualizaci aplikací a počítačů,
  • sdílení firemních dokumentů a dat,
  • cloudovým nástrojům a aplikacím,
  • využívání mobilních zařízení a aplikací pro práci,
  • hromadné správě firemních mobilních zařízení z jednoho místa (MDM, EMM, MAM),
  • jednotnému přihlašování do všech aplikací (SSO)
  • nebo perfektnímu zabezpečení všech aplikací a nástrojů.

Ačkoliv je využití nástrojů a technologií digital workspace často spojováno zejména s kancelářskou prací, výše zmíněné příklady dokazují, že alespoň některé principy digitálního pracoviště lze uplatnit v mnoha dalších odvětvích – například ve stavebnictví, zdravotnictví, zemědělství, logistice a dalších.