Poskytovatelé digital workspace

Rostoucí popularita digital workspace na celém světě způsobuje, že se do vývoje nástrojů a aplikací umožňující plné využití potenciálu digitálního pracoviště pouští čím dál více firem – od světových gigantů po malé technologické startupy, které se často specializují jen na velmi úzký segment trhu.

Microsoft

Patří mezi nejznámější poskytovatele nástrojů a aplikací pro digital workspace. Americký softwarový gigant se svou službou Microsoft 365 těží zejména z popularity svých nástrojů Word a Excel, které byly a často stále jsou neodmyslitelnou součástí každého počítače s operačním systémem Windows.

Microsoft 365 ale není jen Word a Excel v online prostředí – kromě kompletního Office balíčku služba nabízí také aplikaci Teams pro vzdálenou video komunikaci, OneDrive pro sdílení dat na vzdáleném cloudu nebo SharePoint, který oproti OneDrive nabízí pokročilý systém pro sdílení dat a vzájemnou spolupráci. Dalšími aplikacemi mimo kancelářský balíček jsou například Exchange (e-mailový server), Intune (systém pro správu mobilních zařízení) nebo Azure Information Protection (řešení k ochraně dokumentů a e-mailů).

Kromě prostředí Microsoft 365 nabízí společnost ještě další cloudové nástroje k plnému vytěžení potenciálu digital workspace – například ERP a CRM systém Dynamics 365 nebo nástroj obchodních analýz Power BI. Mimo jiné má Microsoft i další spolehlivé nástroje k zabezpečení dat, ke kterým uživatelé přistupují vzdáleně.

Google

Miliony uživatelů po celém světě má také společnost Google se svým Google Workspace (dříve G Suite). Jeho digitální pracoviště zahrnuje služby, jako jsou například Gmail, Kalendář, Meet, Chat, Disk, Dokumenty, Tabulky, Prezentace, Formuláře nebo Weby.

Google Workspace se v mnohém podobá Microsoft 365 (pro příklad Dokumenty jsou analogií Wordu a Tabulky analogií Excelu), ale nabízí i některé nástroje navíc – například nástroj Weby pro vytváření jednoduchých webových stránek.

VMware

Zmíněné firmy Google a Microsoft nabízí aplikace pro vytvoření digital worskpace. Oproti tomu VMware a jeho Workspace ONE vytváří platformu, ve které tyto aplikace spravujete. Jeho největší přidanou hodnotou je přístup k různorodým aplikacím z jednoho místa a maximální zabezpečení celého pracovního prostředí.

Pokud tedy například používáte aplikace Microsoft 365 a k tomu další aplikace určené speciálně pro vaše podnikání (například cloudový účetní nebo skladový systém), můžete obě tyto aplikace spravovat z jediného prostředí ve Workspace ONE. Se všemi výhodami, které takový přístup přináší – mimo jiné jednotné přihlášení a přístup ke všem aplikacím.

Citrix

Podobně jako v případě VMware Workspace ONE, také Citrix Workspace slouží zejména k integraci více nástrojů a aplikací – například Google Workspace, Microsoft Dynamics 365, Power BI, Salesforce (CRM), Zendesk (nástroje pro zákaznickou podporu) nebo Tableau (nástroje pro vizualizaci dat) – do jednoho prostředí.

Citrix Workspace je hodně analytický, nabízí například přehledy, které aplikace uživatelé nejčastěji využívají. Také si zakládá na vysoké úrovni zabezpečení všech aplikací i dat.

Bitrix24

Společnost Bitrix24 vyvíjí stejnojmenný nástroj, který v sobě spojuje CRM, nástroj pro řízení projektů nebo nástroj pro firemní komunikaci. Má více než 8 milionů firemních zákazníků a své řešení nabízí kompletně v cloudu i jako on-premise řešení.

Poskytovatelů nástrojů a aplikací jsou tisíce. Mezi další známé patří třeba Asana Inc. (nástroj Asana), Atlassian (Trello) nebo Slack Technologies (Slack).

Jestliže potřebujete poradit s výběrem vhodného dodavatele nebo konkrétního řešení, dejte vědět a domluvíme si konzultaci.