Výhody digital workspace

Digitální pracoviště usnadňuje práci zaměstnavatelům i zaměstnancům.

Možnost pracovat kdykoliv a odkudkoliv. Žádné striktně dané směny, žádné pevné pracovní místo – díky digitálnímu pracovišti lidé pracují kdykoliv a odkudkoliv. Z domova, z pláže na Bali i z chalupy na Vysočině, ráno, dopoledne, odpoledne, večer nebo klidně i v noci. Sami si tak přizpůsobí pracovní den a pracují tehdy, kdy sami cítí, že jsou nejefektivnější. Zároveň jim tento systém práce přináší pocit svobody.

Vyšší efektivita a spokojenost lidí. Protože si zaměstnanci sami určují, kdy a odkud budou pracovat, roste efektivita jejich práce. Nenutí se k práci v době, kdy na ni nemají ani pomyšlení, neprokrastinují a pracují jen v čase nejvyšší produktivity. Zejména mladší generaci Z takový systém práce podle výzkumů vyhovuje mnohem více než striktní pracovní doba někde za počítačem v kanceláři.

Spolupráce bez hranic. Díky digital workspace mohou zaměstnanci velmi pohodlně pracovat na společných projektech. Nemusí si přeposílat hromadné e-maily ani složitě organizovat setkání, ale jednoduše pracují ve sdílených dokumentech, kde rovnou také chatují nebo si telefonují. Veškeré informace jsou on-line, v reálném čase a dostupné každému členovi týmu.

Transparentnější komunikace. V tradiční „kamenné“ firmě, kde spolu lidé komunikují pouze prostřednictvím osobních schůzek nebo telefonátů, se ztrácí obrovské množství informací. Každý manažer pracuje jinak, lidé nemají úplné informace a spousta informací se postupně ztratí.

Po zavedení digitálního pracoviště firma obvykle stanoví jeden on-line komunikační kanál, ve kterém sdílí veškeré klíčové informace. Tyto informace jsou tak doručeny všem bez rozdílu a zaměstnanci si je v systémech mohou kdykoliv zpětně dohledat.

Práce z vlastních mobilních zařízení. Dobám, kdy vrcholoví manažeři měli jeden soukromý a jeden pracovní telefon, díky digital workspace odzvonilo. Zaměstnanci mají možnost pracovat z vlastního mobilního zařízení (princip BYOD – bring your own device), ve kterém firma díky dostupným technologiím logicky oddělí soukromou a pracovní agendu.

Podobně firma svým lidem udělá radost, když nakoupí mobilní zařízení dle jejich preferencí a následně jim umožní zařízení využívat také pro soukromé účely. To opět umožňuje oddělení pracovní a soukromé agendy pomocí dostupných technologií (MDM, EMM, MAM).

Snížení nákladů pro zaměstnavatele. Zavádění digital workspace podle mnohých expertů sníží poptávku po kancelářských prostorách a dost možná úplně vymýtí koncept obrovských open space kanceláří. Zaměstnanci pracující na dálku nepotřebují vlastní pracovní místo, ale je možné sdílet jedno místo mezi několik lidí.

Firmy díky tomu ušetří za pronájem a provoz zbytečně velkých kanceláří, stejně jako ušetří náklady za zbytné cestování na schůzky, které mohou být on-line.