Firmy na práci z domova stále nejsou dobře technicky připravené

|

Současná situace, která trvá již téměř rok, postavila před většinu firem zásadní výzvy spojené s proměnou pracovních návyků zaměstnanců
i managementu. V době, kdy velká část lidí pracuje z domova a za ztížených podmínek, se potýkají zejména s efektivitou a s ní spojenou potřebou rychlého osvojení nástrojů pro vzdálený přístup. 

Pro práci na dálku je zcela zásadní věc pohodlný přístup ke všem firemním datům a aplikacím při zachování bezpečnosti dat.

Jak být na hromadný home office perfektně připraveni? Je důležité všechna zařízení (počítače, telefony, tablety) zaměstnanců spravovat na dálku, ať už jde o doručení firemních certifikátů nebo vzdálenou instalaci aplikací, nezbytných pro fungování firmy. Jediné, co potom zaměstnanci potřebují, je připojení k internetu. Technologie pro hromadnou správu mobilních zařízení ve firmách umožňují například v případě ztráty nebo krádeže zablokovat zařízení na dálku a firemní data z něj smazat.

Dále je dobré pracovat s cloudovými službami jako je například Office 365 od Microsoftu.

Pro komunikaci mezi zaměstnanci je výborná služba Microsoft Teams, odpadají tím zdlouhavé telefonáty či psaní e-mailů. Pokud zaměstnanci zrovna nemají k dispozici firemní počítač, mohou pracovat i z mobilního zařízení nebo z osobního počítače. Některým lze zjednodušit řešení natolik, že jim na práci stačí jen webový prohlížeč bez nutnosti instalace aplikací.

Důležité je zaměstnancům pro práci z domova zajistit pohodlí pro jejich efektivní práci. Ať už pracují odkudkoli, tedy z domova, chaty nebo chalupy, mělo by jim stačit dobré internetové připojení, aby se dostali k pracovním dokumentům a aplikacím.

Díky správně použitým technologiím není rozdíl mezi tím, jestli zaměstnanec sedí v kanceláři nebo kdekoli jinde. Ke všem firemním datům se bezpečně dostane odkudkoli a z jakéhokoli zařízení, ať je to počítač nebo telefon.

Bohužel se i po roce tohoto podivného stavu najde dost firem, které nevěří, že peníze vynaložené do perfektně fungujícího IT a tedy efektivního home office, se jim vyplatí. Je důležité uvědomit si, že IT není náklad, ale investice, aby firma nezkrachovala na vlastních „IT paskvilech“.

Počítač, telefon či tablet musí být efektivní pracovní nástroj. Se špatným kladivem se také špatně pracuje.